Romanijski kajmak skorup, koji se proizvodi po jedinstvenoj tehnologiji, zaslužuje posebno mjesto u gastronomskoj ponudi Srpske i zakonski okvir koji će omogućiti njegovu nesmetanu proizvodnju i plasman. Istakli su ovo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS naglasivši da bi Zakon o hrani i veterinarstvu, koji je u izradi, trebalo da obuhvati i ovaj segment.- S obzirom na to da je riječ o tradicionalnoj proizvodnji kajmaka od nepasterizovanog mlijeka, njegova prodaja na tržištu je, prema odredbama postojećeg zakona, nelegalna, jer zakon dozvoljava samo prodaju industrijski pasterizovanih proizvoda - pojasnili su u Ministarstvu poljoprivrede. Dodaju da su stručnjaci iz ove oblasti zajedno sa članovima Udruženja "Romanijski kajmak skorup" boravili početkom mjeseca na studijskom putovanju u Zagrebačkoj i Sisačko-moslovačkoj županiji. - Cilj putovanja bio je upoznavanje sa načinima standardizacije kvaliteta i plasiranja autohtonih proizvoda, kako bi takvim proizvodima omogućili bolju poziciju na tržištu - rekli su u ministarstvu. Naglašavaju da su na tržnici "Dolac" u Zagrebu imali priliku da vide način plasmana mliječnih proizvoda nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju. Članica Udruženja "Romanijski kajmak skorup" Dušanka Borovčanin kazala je da je ovaj kajmak tradicionalan proizvod, jedinstven na području Romanije, a priprema se po recepturi njihovih predaka.
Romanijski kajmak skorup, koji se proizvodi po jedinstvenoj tehnologiji, zaslužuje posebno mjesto u gastronomskoj ponudi Srpske i zakonski okvir koji će omogućiti njegovu nesmetanu proizvodnju i plasman.
Istakli su ovo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS naglasivši da bi Zakon o hrani i veterinarstvu, koji je u izradi, trebalo da obuhvati i ovaj segment.
- S obzirom na to da je riječ o tradicionalnoj proizvodnji kajmaka od nepasterizovanog mlijeka, njegova prodaja na tržištu je, prema odredbama postojećeg zakona, nelegalna, jer zakon dozvoljava samo prodaju industrijski pasterizovanih proizvoda - pojasnili su u Ministarstvu poljoprivrede.
Dodaju da su stručnjaci iz ove oblasti zajedno sa članovima Udruženja "Romanijski kajmak skorup" boravili početkom mjeseca na studijskom putovanju u Zagrebačkoj i Sisačko-moslovačkoj županiji.
- Cilj putovanja bio je upoznavanje sa načinima standardizacije kvaliteta i plasiranja autohtonih proizvoda, kako bi takvim proizvodima omogućili bolju poziciju na tržištu - rekli su u ministarstvu.
Naglašavaju da su na tržnici "Dolac" u Zagrebu imali priliku da vide način plasmana mliječnih proizvoda nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju.
Članica Udruženja "Romanijski kajmak skorup" Dušanka Borovčanin kazala je da je ovaj kajmak tradicionalan proizvod, jedinstven na području Romanije, a priprema se po recepturi njihovih predaka.
- Nastaje termičkom obradom mlijeka, a prolazi i poseban proces dimljenja u kolibama. Za jedan kilogram kajmaka potrebno je skoro 30 litara sirovog mlijeka - kazala je ona.
Dodala je da je odlika ovog kajmaka i to što je dosta slan, a kilogram košta, kako kažu domaćice, poput kilograma najkvalitetnijeg meda - 20 KM. U svijetu postoje razne vrste dimljenih sireva, ali ne i dimljeni kajmak.
- Nastojimo da zaštitimo naš proizvod, radimo na procesu brendiranja i vjerujem da ćemo u tome i uspjeti - rekla je Borovčanin i dodala da se kajmak do sada prodavao samo na kućnom pragu, a da bi nakon brendiranja ovaj proizvod bio zastupljen na tržištu.
Udruženje
Udruženje "Romanijski kajmak skorup" okuplja tridesetak žena sa područja Rogatice, Han Pijeska, Sokoca i Romanije. Aktivnosti Udruženja podržao je UN međunarodni fond za poljoprivredni razvoj (IFAD).